Może to wydawać się nieoczywiste, ale masaż to nie tylko przyjemna, relaksująca czynność – to także jedna z najstarszych metod leczenia znana na świecie, która przetrwała próbę czasu przez wiele tysięcy lat! Masaże stosowano bowiem już w starożytnych Indiach i Chinach ok. 3000 lat p.n.e. I już wtedy było jasne, że mają one moc znacznego poprawienia samopoczucia, a nawet całkowitej redukcji niektórych dolegliwości. 

Jeśli więc masaż kojarzy Ci się głównie z fizjoterapią – pora poznać inne doskonałe korzyści, jakie daje! Wraz z ekspertem Mia Dea zebraliśmy 8 najważniejszych (pamiętaj jednak, że to nie wszystkie! O kolejnych możemy… opowiedzieć Ci na żywo, właśnie podczas masażu w naszym salonie ;)). 

  1. Relaks, przyjemność i endorfiny

Osoby, które zapisują się na masaż po raz pierwszy w życiu, aż w 9/10 przypadkach od razu rezerwują kolejną wizytę. I nie ma w tym niczego dziwnego ani magicznego: po prostu podczas odpowiednio stymulującego dotyku, jakim jest masaż, organizm wydziela hormony szczęścia i spełnienia, takie jak dopaminę czy endorfiny (a te, jak wiadomo, są sygnałem dla mózgu, że dany bodziec jest przyjemny i warto go powtarzać). 

Myślisz, że będziesz w tych 10-procentach, który opiera się urokom masaży? Sprawdź i zapisz się chociaż raz! 

  1. Redukcja poziomu stresu

Stres to reakcja organizmu, która towarzyszyła już ludziom pierwotnym i paradoksalnie – umożliwiła im przeżycie. W sytuacji stresowej dochodziło bowiem do zwiększenia napięcia mięśniowego – po to, aby móc efektywnie zareagować walką lub ucieczką. Człowiek XXI stresuje się zupełnie innymi bodźcami – z reguły nie walczymy z nimi (w dosłownym rozumieniu tego słowa), ani przed nimi nie uciekamy (biegiem). Mechanizm jednak pozostał. To dlatego stres powoduje obecnie trudne do zredukowania napięcie mięśni, które może być przyczyną fizycznego bólu, a nawet wielu realnych chorób somatycznych. 

Masaż pozwala skutecznie zmniejszyć napięcie mięśniowe spowodowane stresem – to dlatego po nim czujemy się rześko, jesteśmy bardziej radośni i mamy więcej energii. 

  1. Zmniejszenie napięcia mięśniowego

Masaż zmniejsza także napięcie mięśniowe, które nie wynika ze stresu, a z wysiłku fizycznego, ciężkiej pracy, przeforsowania mięśni, intensywnych treningów czy urazów. Na tym właśnie polega terapeutyczne działanie masażu leczniczego, który doskonale rozluźnia mięśnie (wie o tym każdy, kto uczęszczał na fizjoterapię). 

  1. Łagodzenie bólu

Z redukcją napięcia mięśniowego związane jest także przeciwbólowe działanie masażu. Odpowiednia stymulacja masowanych tkanek poprawia ich ukrwienie i rozluźnia mięśnie. Dodatkowo – jak już wiesz z punktu pierwszego – wydzielają się hormony szczęścia, które mają łagodne działanie znieczulające. Reasumując – masaż pomaga pozbyć się bólu o różnym podłożu – zarówno tego wynikającego z urazu, kontuzji, jak i z napięcia i stresu. 

  1. Jędrniejsza i gładsza skóra oraz efekt modelujący

Masujący dotyk znacznie poprawia krążenie w warstwach podskórnych! A lepsze krążenie to lepsze ukrwienie tkanek, przyspieszenie metabolizmu (co sprzyja m.in. szybszemu oczyszczaniu ciała z toksyn), a także wsparcie w efektywnym rozbijaniu komórek tłuszczowych. To dlatego masaże są zalecane jako wsparcie kuracji odchudzającej. 

Rodzajem masażu, który przynosi szczególnie spektakularne efekty modelujące, jest endermologia (będąca zarazem jednym z najbardziej popularnych zabiegów kosmetycznych w ogóle!). Jeśli Twoim celem jest ponadto pozbycie się cellulitu lub walka ze szczególnie oporną tkanką tłuszczową – koniecznie sprawdź zabieg falą uderzeniową

  1. Przyspieszenie regeneracji po wysiłku fizycznym

Masaż rozluźnia i koi ból, ale także przyspiesza procesy regeneracyjne w tkankach. To dlatego masaże należą do stałego planu treningowego i regeneracyjnego większości zawodowych sportowców. 

  1. Poprawa jakości snu, metabolizmu i obniżenie ciśnienia

Ze względu na swoje właściwości relaksacyjne i uśmierzające ból, masaż ma także pozytywny wpływ na jakość snu. Pomaga obniżyć ciśnienie (działa rozkurczowo) i pozytywnie wpływa na metabolizm (m.in. na procesy trawienne). 

  1. Zmniejszenie widoczności blizn

Masaż na blizny? Choć może Ci się to wydawać się nieprawdopodobne, to tkanka bliznowata może ulec stopniowej redukcji i stać się mniej widoczna właśnie za sprawą masowania. Dzieje się tak ze względu na wspomniane już efekt poprawy krążenia i stymulację procesów regeneracyjnych – a to one odpowiadają za przebudowę warstwy skórnej. Tu również warto zwrócić uwagę na endermologię, która jest rodzajem masażu z wykorzystaniem podciśnienia. 

Ps. O wszystkich korzyściach z masażu możesz przekonać się na własnej skórze (dosłownie!) w Mia Dea! Sprawdź naszą ofertę!

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie!